Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Hrad, kde bydlel Rumburak

Hrad, kde bydlel Rumburak

Datum a čas konání:

  • Kunětická Hora, od 1. 1. 2013 0:00 do 1. 1. 2023 0:00

Vybavíte si scénu z Arabely, kdy Fantomas vyzývá Rumburaka, aby otevřel brány svého hradu, a když není vyslyšen, střílí z rukavice skoby do zdi, aby po nich vylezl? Točila se na Kunětické Hoře u Pardubic.

Naplánovat cestu vlakem

:

„Kuňka“, jak se hradu familiárně říká, se opět stává pohádkovým hradem vždy na konci prázdnin v rámci oblíbeného Dětského dne. Malí návštěvníci se mohou zúčastnit nejrůznějších soutěží a her a zpravidla nechybí ani vystoupení historického šermu.

Atraktivní kulturní program je přichystán pro návštěvníky každoročně i na přelomu srpna a září, kdy se na „Kuňce“ koná tzv. Hradozámecká noc. Na hrad se ale vyplatí zavítat od dubna do října i na klasickou návštěvnickou prohlídku.

I když na Kunětické hoře stál rozsáhlý hradní komplex už ve druhé polovině 14. století, sláva hradu jako strategického místa nastává především v době husitských válek. Husité Kunětickou horu získali po dobytí opatovického kláštera a v letech 1421 až 1423 nechal na zbytcích původní tvrze vystavět nový hrad husitský hejtman Diviš Bořek z Miletínka.

Od jeho syna Soběslava Mrzáka z Miletínka získal hrad král Jiří z Poděbrad. Jiříkův syn Jindřích starší z Minsterberka pak prodal panství Pernštejnům - konkrétně Vilémovi z Pernštejna a to roku 1491. Pernštejnové provedli v první polovině 16. století rozsáhlou přestavbu šlechtického sídla, vystavěli nový hradní palác i kapli svaté Kateřiny s krásnou diamantovou klenbou. Za zmínku dodnes stojí důmyslný opevňovací systém tvořený šesti strážními branami, padacími mosty, několika rondely, zemními valy a hlubokými příkopy. Hlavním sídlem rodu se ale nicméně staly nedaleké Pardubice, a tak hrad vlivem měnících se společenských podmínek postupně ztrácel na významu. 

Pernštejnové hrad prodali roku 1560 královské komoře. Za třicetileté války Kunětickou horu dobyli Švédové a vydrancovali ho. Od roku 1681 už se píše o "Kuňce" jako o pustém hradu. Na zkáze hradu se podepsala i těžba kamene v 19. století. Roku 1919 koupil hrad pardubický Muzejní spolek a ve 20. letech se začalo s rekonstrukcí podle projektu významného českého architekta Dušana Jurkoviče. 

V 50. letech minulého století se stal hrad majetkem státu a opět chátral, až musel být v 70. letech uzavřen. Veřejnosti se jeho brány opět otevřely v květnu 1993 po rozsáhlých stavebních opravách a důkladném archeologickém průzkumu.

V současné době nabízejí na hradě návštěvníkům dva prohlídkové okruhy. V rámci prvního, v němž se obejdete bez průvodce, si projdete interiéry hradního paláce včetně reprezentativního Rytířského sálu, archeologické expozice ve sklepení, v prvním patře si prohlédnete zbrojnici a také expozici o historii perforsních honů na Pardubicku, z nichž se na sklonku 19. století zrodila legendární Velká pardubická, v přízemí pak neméně zajímavou výstavu s názvem Zločin a trest v českých dějinách. 

Druhé patro je zasvěceno Pernštejnům-rybníkářům. Velká podlahová mapa o rozměrech 8 x 6 metrů připomene rybniční systém tvořený kdysi víc jak dvěma sty rybníky a řadou napájecích kanálů, z nichž ten největší, opatovický, je dodnes funkční a sjízdný.

Návštěvnicky atraktivní je výhlídka z hradní věže, která nabízí jedinečný výled do širokého okolí, mj. na Orlické hory nebo Krkonoše. Za prohlídku stojí i kaple z počátku 16. století (druhý prohlídkový okruh). 

Před hradním palácem si mohou děti prohlédnout zincenovanou erbovní pověst Pernštejnů. Hlavním dětským lákadlem je ale největší drak, který je na našich hradech k vidění. "Sídlí" v severním křídle hradního paláce a rozpětí jeho křídel je šest metrů.  

Od pardubického hlavního nádraží vás k hradu doveze linka MHD č. 16 (do zast. Ráby, Kunětická hora). Můžete se ale také svézt vlakem na železniční zastávku Stéblová, odkud je to k hradu Kunětická Hora po žluté turistické značce asi osm kilometrů. Anebo si na hlavním nádraží v Pardubicích půjčte jízdní kolo a vydejte se ke „Kuňce“ v sedle bicyklu (více informací zde).

Foto: © Karelgallas | Dreamstime.com 

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 3
Nelíbí: 1
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store