Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Na Velehradě se opět konají Dny lidí dobré vůle

Na Velehradě se opět konají Dny lidí dobré vůle

Datum a čas konání:

  • Velehrad, od 4. 7. 2017 0:00 do 5. 7. 2017 0:00

U příležitosti svátku Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje ožije Velehrad tradičními Dny lidí dobré vůle. Na úterý 4. 7. je připraven bohatý program nabitý aktivitami pro celou rodinu. Ve středu 5. 7. se uskuteční Národní pouť Velehrad 2017.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Staré Město u Uherského Hradiště

Do srdce Slovácka přijeďte s celou rodinou, protože program připravený na úterý 4. července je plný aktivit pro každou věkovou kategorii.

Připraveny jsou hry, soutěže o hodnotné ceny, malování na obličej, sportovní aktivity nebo třeba fotografický workshop. Děti jistě nalákáte na zábavné odpoledne s Michalem Nesvadbou. První den zakončí benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, moderovaný Filipem Tomsou a Terezou Kostkovou. Zahrají a zazpívají Jiří Pavlica s Hradišťanem, Marie Rottrová, Peter Cmorik, Jaroslav Wykrent, kapela Slza či velehradský sbor Stojanova gymnázia.

Dny lidí dobré vůle 2016 vyvrcholí ve středu 5. července na nádvoří před bazilikou Slavnostní poutní mší svatou.

Od vlakového nádraží ve Starém Městě u Uherského Hradiště vás na Velehrad a zpět doveze kyvadlová autobusová doprava (více informací najdete zde).

K velehradskému klášternímu areálu se můžete vydat také po poutní cestě růžence, a to pěšky nebo na kole. Jde o čtyři kilometry dlouhou cyklostezku vedoucí k Velehradu z velkomoravského Veligradu, tj. Starého Města u Uherského Hradiště. Je na ní umístěno dvacet zastavení růžencové modlitby, které svým tvarem připomínají boží muka. Od vlakového nádraží ve Starém městě vás na začátek cyklostezky dovede červené turistické značení.

Na Velehradu se před nedávnem uskutečnily velké stavební úpravy. Rozsahem jsou srovnatelné snad jen s raně barokní přestavbou kláštera po požáru v roce 1681. Novou stavbou velehradského kláštera je sedmdesát metrů dlouhá ohradní zeď, která svatostánek odděluje od rušné Hradišťské silnice a příhodně uzavírá celý areál. Betonový skelet ohradní zdi byl obezděn režnými cihlami a kromě devíti průchozích „kaplí“ s lavičkami zdobí zeď osm barokních soch světců.

Nádvoří před bazilikou bylo vydlážděno, prostor kolem ní krášlí zeleň a úpravy doznal i park okolo klášterních budov. Rekonstrukcí bývalých hospodářských objektů sýpky a konírny vznikl multifunkční Velehradský dům svatých Cyrila a Metoděje. V něm najdete infocentrum, občerstvení, cukrárnu, poutní prodejnu a také výstavní prostory. Do nich je umístěna část expozice s názvem Velehrad na křižovatkách evropských dějin. Ta podrobně seznamuje návštěvníky s dějinami kláštera a s cyrilometodějskou tradicí. 

Klášter – první cisterciácký u nás – založili na počátku 13. století český král Přemysl Otakar I. a jeho bratr moravský markrabě Vladislav Jindřich nedaleko Veligradu (Starého Města u Uh. Hrad.), tedy místa, kde podle legendy (zřejmě roku 883) přijal jejich předek, český kníže Bořivoj, jako první Přemyslovec od Metoděje křest. V době baroka byli Cyril a Metoděj uctívanými patroni Moravy a to se odrazilo i na výzdobě klášterního kostela.

V 19. století – v době národního obrození, kdy sílil cyrilometodějský kult – se stal Velehrad poutním místem a kostel Nanebevzetí Panny Marie se považuje za nejpamátnější svatyni Slovanů. Od roku 1881 má Velehrad relikviář sv. Cyrila (relikvií je část pravého předloktí světce). V roce 1928 byl kostel povýšen na baziliku minor a o čtyři roky později se sv. Cyril a Metoděj stali jejími spolupatrony.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje je srdcem velehradského kláštera. Patří k několika málo svatyním, které se pyšní papežským vyznamenáním Zlatá růže (v roce 1985 ho získala od papeže Jana Pavla II.). Chrám je přístupný po celý rok a můžete si ho projít s průvodcem nebo samostatně.

Nedaleko Velehradu, kde se uchovává trvalá památka na působení věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, se nachází archeoskanzen v Modré s kopií opevněného slovanského sídliště z doby Velké Moravy. 

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 7
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store