Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Po stopách nejstarší koněspřežky

Po stopách nejstarší koněspřežky

Datum a čas konání:

  • České Budějovice, od 1. 1. 2013 0:00 do 1. 1. 2023 0:00

Pro leckoho nebude žádnou novinkou, že z Českých Budějovic vedla do rakouského Linze koněspřežka. Méně z vás už ale bude vědět, že šlo o vůbec nejstarší koněspřežnou železnici nejen v Čechách, ale v celé Evropě.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: České Budějovice

Koněspřežka byla postavena v letech 1825 až 1832 s cílem propojit dva důležité vodní toky – Dunaj a Vltavu. Autorem projektu ve své době nejmodernější dopravní komunikace byl prof. PhDr. František Josef Gerstner. O realizaci se pak postaral jeho syn prof. František Antonín Gerstner, který k ní přistupoval se vší odpovědností.

Koněspřežka byla v provozu 40 let, a když se v letech 1868 až 1871 trať z Českých Budějovic do Rybníka upravovala pro parní provoz, využila se skoro celá původní trasa. Dochované úseky původní tratě byly v roce 1970 prohlášeny za národní kulturní památku

Mezi nejvýznamnější dochované památky této železnice na českém území patří strážní domek č. 1 z roku 1828, který najdete v Českých Budějovicích v Mánesově ulici (č. p. 10). V současné době slouží jako Muzeum koněspřezky a můžete se v něm seznámit s obecným historickým exkursem kolem provozu koňky v jižních Čechách a s několika artefakty, které se ho týkaly.

Dvojrozměrné plátěné prezentace zachycují ve fotografiích, kresbách a textech veškeré stavební památky na území města, ke kterým patří zájezdní hostinec Zelená Ratolest, Mlýnský potok, Nisslův dům, kde měla sídlo budějovická kancelář železniční společnosti a pokladna pro osobní dopravu, hostinec U Černé růže a sklad soli v České ulici. Tudy vedly koleje a pokračovaly ulicí Radniční a Biskupskou až k již zmiňovanému strážnímu domku na Lineckém předměstí.

Prohlídka je doplněna o dokumentární a hrané filmy z historie koněspřežky.

Zájemci o historii této unikátní železnice mohou také navštívit expozici věnovanou koněspřežce v jednom z objektů bývalé železniční stanice Bujanov. 

Tip na výlet vychází z autentického zážitku uživatelů Redakce Turistika.cz - redakce_turistikacz a syn Erebův bratr Lycanův - Tanathos z webových stránek www.turistika.cz

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 11
Nelíbí: 1
Nelíbí
Partneři


 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store