Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Za kouzlem Posázavského pacifiku

Za kouzlem Posázavského pacifiku

Datum a čas konání:

Můžete, ale nemusíte vystupovat z vlaku. Už samotná jízda po jedné z našich nejkrásnějších lokálek známé jako Posázavský pacifik je zážitkem. A máte možnost si ho okořenit i špetkou nostalgie.

Naplánovat cestu vlakem

:

Po trati mezi Prahou, Vraným nad Vltavou a Čerčany, která vede romantickým krajem kolem soutoku Vltavy a Sázavy, jezdí vlaky zařazené do systému Eska jako linka S8 (je v nich tedy možné cestovat i na jízdenky PID). Občas na malebnou lokálku vyjedou také vlaky Posázavké linky. V tomto případě jde o nostalgické jízdy historických parních vlaků s návazným kulturním programem v okolí železničních stanic a zastávek.

Po první světové válce se i u nás začal rozmáhat nový životní směr, který hlásal návrat k přírodě a útěk od městské civilizace – tramping. Oblíbenou výletní lokalitou – zejména pro trampy z Prahy – se stalo Posázaví. Čeští trampové popustili uzdu své fantazii a upravovali si místopisné názvy. Tak se Vltava stala Velkou řekou, Sázava zase Zlatou řekou a její nejkrásnější úsek mezi Kamenným Přívozem a Pikovicemi získal označení Zlatý kaňon. A železnice s několika tunely a kamennými viadukty vybudovaná v údolí řeky Sázavy byla prohlášena za Posázavský pacifik. 

Jízdu vlakem po trati legendárního Posázavského pacifiku lze dobře zkombinovat s pěším putováním po neméně slavné Posázavské stezce. Trasa stezky, která vede kaňonem řeky Sázavy po jejím levém břehu, je dlouhá asi deset kilometrů a zavede vás do míst prvních trampských osad na Sázavě. Stezku vybudovali členové Klubu českých turistů v letech 1914 až 1924. Z vlaku vystupte na zastávce Kamenný Přívoz a vydejte se po červené turistické značce cestou dolů k řece, pak přes most na levý břeh Sázavy a pokračujte s červenou až do cíle – do Pikovic.

Posázavskou stezkou dojdete k jezu u Žampachu, od něhož cesta stoupá vysoko nad řeku. Na protějším břehu můžete spatřit železniční viadukt, po němž vlaky překovávají údolí Kocour u Žampachu. Žampašskému viaduktu patří jedno prvenství – je v Čechách nejvyšším kamenným mostem postaveným na místních drahách. I na dalších místech stezky si vychutnáte působivé výhledy – třeba z Raisovy či Klimentovy vyhlídky. Za Pikovicemi přejděte po lávce na pravý břeh Sázavy – k železniční zastávce Petrov u Prahy. Zdatnější mohou pokračovat po červené až k nádraží v Davli (další asi 4 km).

Nejzajímavější místa na trati:

  • Žampašský viadukt

Mezi stanicí Jílové u Prahy a zastávkou Luka pod Medníkem překonává vlak údolí Kocour u Žampachu po 110 metrů dlouhém železničním viaduktu. Postaven byl v letech 1898 až 1899 a dodnes je nejvyšším kamenným mostem na českých lokálkách. S maximální výškou 41,5 metru je jen o metr nižší než pražský Nuselský most.  

  • Muzeum hlavně pro chlapy

Více než 700 historických tanků, kanónů, motocyklů, obrněných vozů a další vojenské techniky si můžete prohlédnout ve Vojenském technickém muzeu Lešany. Z vlaku vystupte na zastávce Krhanice, odkud je to k muzeu asi 500 metrů. V červnu a září je muzeum otevřeno o víkendech, o prázdninách denně kromě pondělí. Vstup zdarma.

  • Zlatá štola sv. Josefa

Ve štole sv. Josefa v Dolním Studeném nedaleko Jílového u Prahy se kdysi těžila zlatá ruda. Už deset let je štola přístupná veřejnosti, tedy její část o délce 200 metrů. Počítejte s tím, že ve štole je stálá teplota 8 stupňů Celsia, a tak si do batohu raději přibalte svetr. V roce 2008 byla nedaleko otevřena také štola sv. A. Paduánského.

  • Týnecký hrad

V Týnci nad Sázavou nevynechejte návštěvu místního hradu. Poutavý je výhled po okolí z jeho gotické hranolové věže. Její předposlední podlaží obývá letní kolonie chráněného netopýra velkého, a tak je potřeba se na věži chovat ohleduplně. Prohlédnout si můžete i románskou rotundu z 11. století nebo zajímavou expozici týnecké kameniny.

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 43
Nelíbí: 13
Nelíbí

 

Zákaznická podpora

Tel.: +420 221 111 122
Email: info@cd.cz
Kontaktní formulář

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store