Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / V Pardubicích máte štěstí na dosah

V Pardubicích máte štěstí na dosah

Datum a čas konání:

  • Pardubice, od 1. 1. 2013 0:00 do 1. 1. 2024 0:00

Koňské dostihy a voňavé perníky. To se vybaví asi každému, když se řekne Pardubice. Město má ale ještě jednu turistickou atrakci – půvabný zámek, honosné sídlo pánů z Pernštejna.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Pardubice hlavní nádraží

Z nepříliš rozvinutého poddanského městečka se Pardubice proměnily na konci 15. století v důležité sídlo předního českého rodu. O rozkvět Pardubic se postaral moravský velmož Vilém z Pernštejna. Rozhodl se, že si v Pardubicích vybuduje nové rodinné sídlo. Kolem paláce a dvora s hospodářskými budovami nechal vybudovat mohutné opevnění. Vznikl tak přechodný typ mezi hradem a zámkem. Rozlehlý areál s takto dochovaným urbanistickým řešením nemá ve střední Evropě obdoby.

Ve zvelebování pardubického zámku pokračovali i jeho synové – Vojtěch a Jan z Pernštejna. Podnikli rozsáhlé renesanční úpravy. V rytířských sálech se z této doby dochovaly unikátní raně renesanční nástěnné malby. Výjimečné svými rozměry jsou výjevy s biblickými motivy – Zákon a milost a starozákonní příběh o Samsonovi a Dalile. Nástěnná malba Štěstěny vrtkavé je prvním aktem v českém výtvarném umění.

Pardubický velmož Vojtěch z Pernštejna chtěl mít štěstí stále při sobě. Před 480 lety nechal na stěnu svého pokoje vymalovat Fortunu Volubilis – Štěstěnu vrtkavou. Má podobu sličné krásky na vratké kouli, která se může zvrtnout, jak se jí zachce. Pernštejn chtěl upoutat štěstí ve zdech svého zámku. Na pardubickém zámku si můžete sami na Štěstěnu sáhnout. V podobě bronzového reliéfu ji můžete pohladit po ladných křivkách ženského těla a myslet na svá nejtajnější přání.

Rytířské sály pardubického zámku – Vojtěchův sál, Mázhaus a Sloupový sál – tvoří samostatnou prohlídkovou trasu. Až se jimi budete procházet, zakloňte hlavu a podívejte se vzhůru. Kromě nástěnných maleb zdobí sály i nádherné kazetové stropy. Působivý je zejména ten ve Sloupovém sále – bohatě zdobený poloakty a rostlinnými ornamenty. Není divu, že se tyto nádherné prostory staly vyhledávaným místem pro konání svatebních obřadů. Novinkou v rytířských sálech je monumentální Křišťálový betlém – dílo skláře Jaromíra Rybáka.

Zámek je sídlem Východočeského muzea v Pardubicích, které svým návštěvníkům nabízí celou paletu zážitků. 

Jak se k zámku dostanete od pardubického hlavního nádraží? Pěšky směrem k třídě Míru, Zelenou branou na Pernštýnské náměstí, odtud Pernštýnskou ulicí přímo na zámecké nádvoří. Cesta vám zabere asi půl hodiny.

Od hlavního nádraží se můžete svézt i linkami pardubické MHD – nejlépe na stanici U Grandu nebo Náměstí Republiky. Z těchto stanic dojdete k zámku procházkovou chůzí přes Pernštýnské náměstí přibližně za 10 minut. 

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 6
Nelíbí: 1
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store