Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Na Den s TGM se Stříbrným šípem

Na Den s TGM se Stříbrným šípem

Datum a čas konání:

Na tradiční akci Den s TGM v Lánech, která se letos koná v sobotu 9. března, se můžete svézt unikátním motorovým vozem Stříbrný šíp. Od nádraží ve Stochově bude zajištěna kyvadlová autobusová doprava.

Naplánovat cestu vlakem

:

Den s TGM v Lánech se každoročně koná nejbližší víkend ke dni výročí narození prvního československého prezidenta T.G. Masaryka (*7. 3. 1850), letos druhou sobotu v březnu, tedy 9. 3. 

Na akci bude vypraven motorový vůz Stříbrný šip, jehož jízda navazuje na zvláštní parní vlaky, které byly na Den s TGM vypravovány na začátku tohoto století. Unikátní motorák Stříbrný šíp, v němž je pro cestující zajištěno drobné občerstvení, odjíždí v sobotu 9. března z pražského hlavního nádraží v 9:09 hod.

Ještě před odjezdem můžete na pražském hlavním nádraží absolvovat komentovanou prohlídku vládního salonku, která začíná v 8:30 hod. Není to jediný běžně nepřístupný prostor, který je možné v tento víkendový den navštívit. Na stochovském nádraží bude veřejnosti zpřístupněna od 10:00 do 16:00 hod. Masarykova čekárna.

Ve stejnou dobu, tj. od 10:00 do 16:00 hod., bude mezi Lány, kde je připraven pestrý program, a Stochovem jezdit autobusová linka, která zajistí odvoz a návoz návštěvníků akce k vlakům směr Kladno a od vlaku z Kladna. 

Jízdní řád motorového vozu Stříbrný šíp (sobota 9. března 2019):

Tam Stanice Zpět
odj. 9:09 Praha hl. n. příj. 17:28
příj. 10:31 Stochov odj. 16:23

Vlak s povinnou rezervací místa k sezení.

Jízdné:

 • 449 Kč.

Předprodej jízdnek začíná 16. 2. 2019 ve všech pokladnách ČD. Doprodej volných míst v den jízdy u průvodčího vlaku.

Na co se můžete těšit?

Praha hl. n.:

 • prohlídka vládního salonku (komentovaná prohlídka začíná v 8:30 hod.),
 • jízda historickým motorovým vozem Stříbrný Šíp, po trase Praha – Stochov. Ve vlaku bude pro cestující připraveno drobné občerstvení.

Stochov:

 • prohlídka Masarykovy čekárny na stochovském nádraží, čekárna bude otevřena od 10:00 do 16:00 hod.,
 • prohlídka vozidla Stříbrný šíp (od 11:30 do 15:30 hod.),
 • turistická vycházka – trasa od nádraží ve Stochově (4 a 8 km), pořádá Klub českých turistů Rakovník.

Lány:

 • prohlídka muzea TGM,
 • ochutnávka oblíbených jídel T. G. Masaryka a členů jeho rodiny (bramboračka, halušky, švestkové knedlíky…),
 • oživená expozice – setkání s prvorepublikovými četníky, legionáři, s prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem.
 • pietní akt u jezdecké sochy, připomínka 169 let od narození Tomáše Garrigue Masaryka, vystoupí pěvecký sbor Chorus Laneum,
 • možnost návštěvy zahrady lánského zámku,
 • možnost návštěvy hřbitova s hrobkou rodiny Masarykových.

Kyvadlová autobusová doprava

 • Po příjezdu Stříbrného šípu a prohlídce Masarykovy čekárny ve Stochově budou návštěvníci převezeni autobusem do Lán.
 • V čase od 10 do 16 hodin bude mezi Lány a Stochovem jezdit autobusová linka, pro odvoz a návoz návštěvníků k vlakům směr Kladno, a od vlaků z Kladna.

Víte, že... 

Stříbrný šíp byl vyroben ke konci roku 1938 firmou ČKD Praha jako rychlíkový motorový vůz pro tehdejší Československé státní dráhy. Z důvodu začátku druhé světové války byla výroba následně pozastavena a jediný vyrobený exemplář sloužil v pravidelném provozu do roku 1953, kdy byl definitivně odstavený. Nová éra tohoto unikátního motorového vozu se začala psát až po jeho velmi nákladné rekonstrukci v roce 2016 v režii společnosti VÚŽ.

Naše jízda bude také připomínkou 14. března 1939, tedy 80 let ode dne, kdy se uskutečnila první prezentační jízda tohoto vozidla. Stříbrný šíp ujel tehdy sto kilometrů dlouhý úsek z Prahy do Pardubic za 68 minut. O den později vznikl Protektorát Čechy a Morava a další realizace vozidel této řady byla zrušena.

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 1
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store