Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Do předvánočních Pardubic láká nejen vůně perníku

Do předvánočních Pardubic láká nejen vůně perníku

Datum a čas konání:

  • Pardubice, od 1. 12. 2018 0:00 do 23. 12. 2018 0:00

Přijeďte nasát vánoční atmosféru do Pardubic! Na Pernštýnském náměstí najdete svátečně vyzdobený trh s desítkami stánků a spoustou atrakcí pro děti. Nechybí ani Ježíškova pošta. A na nedalekém pardubickém zámku si můžete prohlédnout unikátní křišťálový betlém.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Pardubice hlavní nádraží

Pardubické hlavní nádraží sice nestojí v centru města, ale před nádražím najdete moderní terminál MHD, odkud vás trolejbusy nebo autobusy dopraví na zastávku Náměstí Republiky asi za šest minut. Jízdenky na MHD koupíte v automatu, celodenní stojí 45 Kč.

Od zastávky se můžete vydat k nepřehlédnutelné dominantě města – Zelené bráně. Tu tvoří vstupní renesanční brána a 60 metrů vysoká věž, z níž je pěkný výhled nejen na okolní památky, ale třeba i na nedalekou Kunětickou horu. Zelenou branou projdete na malebné Pernštýnské náměstí – na rynek obklopený měšťanskými domy, kterému vévodí rozlehlá novorenesanční radnice.

Od prvního adventního víkendu až do 23. prosince patří Pernštýnské náměstí vánočním trhům. Letos je město svěřilo novému pořadateli s cílem vytvořit z malebného náměstí místo s důstojnou sváteční atmosférou. Kromě nejrůznějších laskomin nakoupíte ve stáncích dřevěné hračky, ručně vyráběné vánoční ozdoby, keramiku, šperky, bižuterii, výrobky uměleckých řemesel, dárkové zboží a mnoho dalšího.

Na náměstí samozřejmě nechybí nazdobený vánoční strom, pódium, na němž probíhá kulturní program, a najdete tu také letošní novinku – vánoční kino. Na velkoplošné obrazovce se promítají oblíbené pohádky a rodinné filmy. Děti se mohou těšit i na Ježíškovu poštu nebo třeba na jízdu polárním expresem laděným do perníku.

Stromkem nastrojeným voňavými perníčky ohromíte všechny návštěvy, které k vám domů o Vánocích zavítají. Z pestré nabídky trvanlivého pečiva připravovaného z mouky, medu a nejrůznějších druhů koření si v Pardubicích určitě vyberete. A to nejen u stánků na vánočním trhu na Pernštýnském náměstí. Ve městě se nachází hned několik prodejen Pardubického perníku, jedna dokonce přímo na nádraží. Nabízejí malé perníčky ve tvaru stromku, svíčky, sněhuláka, vánoční hvězdy, zvonků či andělů i zdařile sestavené a cukrovou polevou zkrášlené perníkové betlémy, zasněžené chaloupky nebo kostelíky. Pokud si potrpíte na sladké, pak ochutnejte perníkové dortíky, špičky a kostky namočené v čokoládě a plněné krémy všech chutí.

Při návštěvě Pardubic si vyhraďte čas i na prohlídku zámku, hlavně jeho rytířských sálů s raně renesančními nástěnnými malbami. Vojtěchův sál zdobí freska Fortuny Volubilis – Štěstěny vrtkavé, vyobrazené jako sličná kráska na vratké kouli. Fortuna je zpodobněna také na vedlejším bronzovém reliéfu, který si můžete pro štěstí pohladit.

K hlavním zámeckým atrakcím patří také křišťálový betlém. Monumentální plastika Jaromíra Rybáka byla vytvořena pro bývalou kapli na zámku v Bezdružicích v letech 2004 až 2006. Umělecké dílo z bronzu a olovnatého křišťálu váží přes tři a půl tuny a fascinuje nejen svou velikostí, ale především hrou barev. A jestli nebudete pospíchat na vlak, na zámku si prohlédněte i další zajímavé expozice včetně unikátní výstavy hodin.

Do „města perníku“ se snadno dopravíte po kolejích. Na pardubickém hlavním nádraží zastavují vlaky ČD všech kategorií včetně pendolin a railjetů. Máte obavy, že budete ve vlaku marně hledat místo k sezení? Neponechávejte nic náhodě a pořiďte si místenku. Pokud si koupíte jízdenku na vlaku přes e-shop ČD, získáte místenku zdarma (neplatí pro povinně místenkové vlaky SC Pendolino a Business třídu ve vlacích railjet). V případě, že vlak začíná jízdu na našem území, můžete si dokonce z plánku vozu vybrat i konkrétní místo k sezení.

Titulní foto: Magistrát města Pardubic

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store