Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Barokní památky Prahy III.
Barokní památky Prahy III.
Kraj
Hlavní město Praha
Oblast
Praha
Místo konání
Sv. Mikuláš na Malé Straně a Vrtbovská zahrada
GPS
50°5′13.78″N 14°24′10.98″E
Datum a čas konání:
Zámek Troja, úchvatná Vrtbovská zahrada, ale třeba také věž kostela sv. Mikuláše. I to jsou proslulé barokní památky našeho hlavního města. Přijeďte se na ně do Prahy podívat!
Naplánovat cestu vlakem
:
Zámek Troja
Obdivuhodným stavebním prvkem zámku je monumentální dvouramenné schodiště stoupající ze zahrady do hlavního sálu. Schodiště je bohatě zdobené barokními plastikami znázorňujícími boj olympských bohů s titány od drážďanských sochařů Jana Jiřího Herrmanna a jeho synovce Pavla. Vzhledem k tomu, že lidé v motivu mylně spatřovali výjevy z trojské války, dal tento omyl zámku a celé osadě i jméno.
Zámek byl postaven ve stylu italských barokních venkovských vil, které sloužily jako letní sídlo, v tomto případě letní sídlo hraběcího rodu Šternberků. Architektem byl burgunďan Jeane Baptista Mathey a byl vystavěn v letech 1679–1705. Jeho dílo náleží k nejpozoruhodnějším objektům tohoto typu na sever od Alp. Stavba vyniká bohatou sochařskou, ale i malířskou výzdobou.
V roce 1763 zámek koupila Marie Terezie a část jeho zařízení si odvezla do Vídně. Pozdější majitel Alfréd Windischgrätz po roce 1918 věnoval zchátralý zámek státu. Ten pak sloužil kulturním účelům, po nákladné rekonstrukci v letech 1977–1989 byl předán do užívání Galerii hl. m. Prahy, která jej zpřístupnila veřejnosti a umístila sem malířské sbírky a expozici starých tisků a map Dálného východu.
Návštěvníci mohou mimo jiné obdivovat i překrásnou malířskou výzdobu interiérů od Abraháma a Izáka Godinů a Francesca Marchettiho, která patří k vrcholů barokního malířství v Čechách.
Na zámek navazuje pozoruhodná zahrada francouzského typu s přísně geometrickou kompozicí.
Zdroj: 1000 divů Česka, Skvosty Prahy
Fotografie: turisticky-denik.cz
Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně
Kostel se svou mohutnou kupolí a štíhlou zvonicí stal symbolem barokní Prahy. Jeho stavbu zahájil v roce 1702 Kryštof Dientzenhofer a po něm pokračoval až do roku 1751 jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer. S nimi také spolupracoval Anselm Lurago, který stavbu po polovině 18. století uzavřel.
Konstrukčně zde u kostela dochází k pronikání eliptických těles, jež rozhýbala stěny a dala baroku dynamiku.
V chrámu upoutá pozornost zejména obrovitá kupole a freska na klenbě. Fresku na ploše 75 metrů čtverečních vytvořil František Xaver Palko. Kopule je vysoká 79 metrů a vešla by se do ní i Petřínská rozhledna, která má jen 60 metrů. Kopule je podepřená čtveřicí gigantických sloupů, které provází čtveřice velkých soch I. F. Platzera.
Na varhany v chrámu hrával i W. A. Mozart. Když v roce 1791 zemřel, sešlo se v prostorách chrámu na 4 000 lidí a vynikající česká sopránová operní pěvkyně Josefína Dušková tu zpívala Requiem za mrtvého přítele.
Zvonice při chrámu nikdy nebyla součástí kostela. Ve skutečnosti šlo o městskou věž v majetku malostranské obce. Na věž vede 112 schodů a dlouho tu bydlíval hlásný. Ochoz je dnes přístupný veřejnosti.
Zdroj: Skvosty Prahy, Wikipedie, Praha – praktický průvodce
Fotografie - http://turisticky-denik.cz
Vrtbovská zahrada
Barokní zahrada byla zřízena Janem Josefem z Vrtby na místě vinice na východním výběžku Petřína. Zahrada má vysokou výtvarnou úroveň a jejím projektantem byl pravděpodobně František Maxmilián Kaňka. Stavbu uskutečnil v letech 1712–1720 Kryštof Dientzenhofer.
V zahradě jsou umístěné barokní sochy Matyáše Bernarda Brauna (např. sochy Vulkána, Diany, Juny, Minervy, Jupitera a Marta) a přístup do zahrady vede branou s plastikami téhož autora.
Zahrada je tvořená třemi terasami, několika pavilony a velkými plochami zeleně s ornamentální výsadbou květin. Najdete zde Gloriet, dvě saly terreny, fontánu, voliéru i grotu.
Dolní sala terrena je vyzdobená freskou od Václava Vavřince Reinera.
Vrtbovská zahrada je klasickou ukázkou šlechtické zahrady italského typu neboli libosadu, kterou zrodila již renesance, ale k dokonalosti ji přivedlo až baroko.
Zdroj: Praha – Podrobný obrazový průvodce, Skvosty Prahy
Další informace a fotografie o Vrtbovské zahradě najdete na www.vrtbovska.cz (zdroj fotografie)
Titulní foto: | Dreamstime.com
Doporučené obchodní nabídky:
Zákaznická podpora
Tel.: +420 221 111 122
Email: info@cd.cz
Kontaktní formulář
Doporučujeme
- Na nejlepší sjezdovky v Jizerských horách
- Svezte se vlakem na běžky do polských Jakuszyc!
- Do Harrachova nejen za zimními radovánkami
- Výlet na běžkách krajinou pod Blatenským vrchem
- Na nejlepší sjezdovky v Jizerských horách
- Svezte se vlakem na běžky do polských Jakuszyc!
- Do Harrachova nejen za zimními radovánkami
- Výlet na běžkách krajinou pod Blatenským vrchem