Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Výlet na běžkách krajinou pod Blatenským vrchem

Výlet na běžkách krajinou pod Blatenským vrchem

Datum a čas konání:

Patříte mezi příznivce bílé stopy? Na zhruba deset kilometrů dlouhou túru, na níž se vám naskytnou poutavé výhledy, se můžete vydat z Horní Blatné přes Blatenský vrch a Bludnou kolem Červené jámy do Perninku.

Naplánovat cestu vlakem

:

Při stoupání na Blatenský vrch se můžete kochat výhledy na Krušné hory a město Horní Blatná, jemuž dominuje věžatá svatyně. Jde o kostel sv. Vavřince. Postaven byl v 16. století ve stylu saské renesance. Původně evangelický svatostánek nechal pražský arcibiskup roku 1686 překřtít na katolický. Současnou podobu s hranolovitou věží získala hlavní hornoblatenská svatyně v polovině 18. století při barokní přestavbě. V 90. letech minulého století byl kostel nákladně opraven. Na financování se podíleli i němečtí rodáci.

Na Blatenském vrchu stojí od roku 1913 jednadvacet metrů vysoká kamenná rozhledna obložená dřevem, pojmenována podle poslední rakouské císařovny Zity Bourbunsko-Parmské – Zitina vyhlídka. U rozhledny stával také hotel, který musel být pro neutěšený stav v druhé polovině 20. století zbourán. Loni došlo k opravě rozhledny, při níž bylo mj. kompletně vyměněno dřevěné opláštění a vyspárovány kamenné podezdívky. Z vyhlídky rozhledny, do níž lze vystoupat po 92 schodech, se nabízí pěkný výhled nejen na Krušné hory.

V Krušných horách usnadňují nejen v zimě orientaci v terénu oranžové směrovky s logem lyžaře na hrotu. Toto dobře viditelné značení lyžařských tras instaloval v Krušných horách Klub českých turistů. U rozcestníků s těmito směrovkami najdete zpravidla i kontakt na horskou službu a také užitečnou mapu lyžařských tras s vyznačením, kde se právě nacházíte. Na těchto mapách nechybějí ani QR kódy, s jejichž pomocí můžete přes chytrý mobilní telefon či tablet zjistit aktuální informace o stavu krušnohorských lyžařských tras.

Trasa vede kolem Červené jámy, největší propadliny po důlní činnosti u nás. V 16. až 18. století se v této oblasti těžily cínové a železné rudy a opuštěné doly a štoly se na mnoha místech provalily. U Červené jámy můžete načerpat síly na další cestu v romantické lesní občerstvovně. Malebné stavení ze dřeva a zeminy, které připomíná pohádkovou chaloupku, stojí v místech, kde kdysi býval výletní Schneppův hostinec. Dopřát si tu můžete párky, opečenou klobásu, domácí koláče a samozřejmě teplé i studené nápoje.

Připraveno ve spolupráci s První Krušnohorskou, o. p. s.

Titulní foto: © Fotum | Dreamstime.com, ostatní foto: První Krušnohorská, o. p. s.

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store