Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Do Harrachova nejen za zimními radovánkami

Do Harrachova nejen za zimními radovánkami

Datum a čas konání:

  • Harrachov, od 12. 1. 2019 0:00 do 31. 3. 2019 0:00

Harrachovu sluší sněhová peřina. Pokud do horského města, kterému se přezdívá Perla Krkonoš, zavítáte na lyže, byla by škoda strávit veškerý čas jen na sjezdovkách nebo v bílé stopě. V Harrachově najdete i zajímavé památky a muzea. A když vám zima bude zalézat za nehty, ohřát se můžete v místní sklárně.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Harrachov

Do Harrachova vás po kolejích doveze moderní motorák RegioSpider. Vystoupíte z něj na harrachovském nádraží, které se nachází v místní části Mýtiny. U nádraží nepřehlédnete modrou informační tabuli, z níž se dozvíte, že osada Mýtiny patřila do roku 1959 Polsku. Součástí Čech – a Harrachova – se stala až v rámci dodatečného vyrovnání hranic. Vedle tabule stojí také mapa západních Krkonoš. Jejím prohlížením se ale zbytečně moc nezdržte, tedy pokud nechcete, aby vám ujela navazující městská autobusová linka 943.

Tzv. Harrabus čeká pod nádražím na cestující z vlaku, aby je dopravil do dva kilometry vzdáleného centra města nebo třeba až k lanovce v Rýžovišti. Jízdní řád Harrabusu najdete zde. Pojedete-li si do Harrachova zalyžovat, požádejte při nákupu jízdenky o vystavení bezplatného voucheru ČD Ski Harrachov. Po jeho předložení získáte ve Sportovním areálu Harrachov slevu 20 % na osmihodinový skipas (od 12. 1. do 31. 3. 2019, více informací získáte zde).

Harrabus zastavuje i u sklárny na Novém Světě. Harrachovská sklárna je v provozu od roku 1712, a je tak nejstarší činnou sklárnou v Čechách. Součástí jejího areálu je restaurace s minipivovarem, kde servírují výtečné pivo, k jehož výrobě používají vodu z vlastního pramene, jenž byl ohraničen hraběcí rodinou Harrachů před více než 150 let. Z pivovarské restaurace lze prosklenou stěnou sledovat ruční výrobu skla v přilehlé hutní hale. Odpoledne je možné z restaurace vyjít i na ochoz hutní haly, kde z pecí sálá příjemné teplo. Zájemci mohou také absolvovat prohlídku výrobních provozů sklárny s průvodcem. Na exkurzi se ale raději předem objednejte.

V areálu sklárny také najdete muzeum, v němž je k vidění více než pět tisíc exponátů vyrobených v místní sklárně. Část muzea vyplňuje expozice mapující historii lyžování v Harrachově. Její hlavní atrakcí je 120 cm vysoký pohár, který vyrobili místní skláři pro vítěze mistrovství světa v letech na lyžích v roce 1983.

Vedle sklárny stojí kaple sv. Alžběty. K zajímavostem této svatyně patří nejen oltář s benátskými zrcadly, ale také unikátní, 50 cm vysoký skleněný zvon, odlitý v roce 1916 ve zdejší sklárně. V Harrachově se nachází také kostel sv. Václava s částečně skleněným oltářem z roku 1864.

Zatímco jiným městům vévodí kostelní věže, Harrachov má jiné dominanty – velké skokanské můstky na Čertově hoře. Vedle skokanského můstku s kritickým bodem 120 m se nachází mamutí můstek pro lety na lyžích. Dokončen byl v roce 1980 jako šestý a zatím poslední „mamut“ na světě. Rekord harrachovského mamutího můstku drží Fin Matti Hautamäki, který tady v roce 2002 doletěl až k 214,5 m.

Televizní věž rozhodčích u skokanských můstků se také využívá pro Bungee Jumping, a to po celý rok. Pokud jste vyznavači adrenalinových zážitků, v únoru a březnu máte možnost si skočit z 36 metrů vysoké ocelové konstrukce ve výšce 145 m nad městem každou středu a sobotu.

V centru města najdete městský úřad s turistickým informačním centrem. V něm získáte mapky a prospekty s tipy na výlety. Jeden výlet byste měli určitě absolvovat. Kdo totiž neviděl Mumlavský vodopád, jako by v Harrachově nebyl. K vodopádu dojdete z Harrachova asi za půl hodiny, dovede vás modrá turistická značka. Mumlavský vodopád patří k nejpůsobivějším u nás. Voda tu padá přes skalní bloky z výšky necelých deseti metrů a to v šířce celého koryta řeky. Pod vodopádem vytvořila řeka tzv. čertova oka – mísy, které voda a kamínky stále prohlubují. V zimě získává krása vodopádu novou dimenzi, mráz ho promění v úchvatný ledopád. 

Foto: archiv města Harrachov

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 2
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store