Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Svezte se vlakem na běžky do polských Jakuszyc!

Svezte se vlakem na běžky do polských Jakuszyc!

Datum a čas konání:

  • Jakuszyce, od 1. 1. 2016 0:00 do 1. 1. 2026 0:00

Z Liberce do polské Szklarske Poręby Górne jezdí přímé osobní vlaky. Svézt se můžete moderními RegioSpidery. Zastavují i na zastávce Jakuszyce, která je oblíbeným výchozím bodem na běžkařské trasy.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Harrachov

Pokud si rádi vyjedete na běžky, máme pro vás jeden tip. Svezte se vlakem z Liberce do zastávky Szklarska Poreba Jakuszyce, kde najdete běžkařský ráj. Prakticky od peronu se můžete vydat na lyžích po některé z tratí, které dohromady měří skoro 100 km. Díky klimatickým podmínkám se na Jakuszycké planině drží sníh až do pozdního jara.

Běžecké tratě lyžařského střediska Jakuszyce, které v letech 2012 a 2014 hostilo i Světový pohár v běhu na lyžích, jsou vhodné jak pro začínající běžkaře, tak i pro náročnější příznivce bílé stopy. Běžecké trasy v polském příhraničí jsou propojeny s běžeckými stopami v Česku. Tipy na trasy včetně map najdete zde.

Tento výlet do polského příhraničí vám poskytne nejen sportovní vyžití. Zážitkem je už samotná jízda vlakem. Kromě poutavých výhledů z okna vlaku na okolní horskou krajinu zaujme trať i zajímavým technickými a stavebním provedením.

Na sedmikilometrovém úseku mezi Tanvaldem a Kořenovem překonává vlak výškový rozdíl 235 metrů a stoupání dosahuje místy až 58 promile (největší sklon je mezi Dolním Polubným a Kořenovem). Kvůli tomuto extrémnímu stoupání jsou na trati tři ozubnicové úseky o celkové délce 4,43 km, které vlakům usnadňovaly jízdu po této náročné horské železnici, proto také přezdívané Zubačka.

Od šedesátých let minulého století byly ozubnicové lokomotivy postupně nahrazovány motorovými vozy a lokomotivami, které si s náročným horským stoupáním dokázaly poradit i bez využití ozubeného hřebenu mezi kolejemi.

Vlak z Tanvaldu do Harrachova projíždí pěti tunely, z nichž nejdelší – Polubenský tunel mezi Kořenovem zastávkou a železniční stanicí Kořenov – měří 940 metrů a patří k nejdelším jednokolejným tunelům u nás.

Mezi Kořenovem a Harrachovem vlak překonává údolí řeky Jizery, která kdysi tvořila česko-pruskou hranici a odděluje Jizerské hory a Krkonoše, po 28 metrů vysokém a 110 metrů dlouhém mostě.

Více se o této horské železnici můžete dočíst zde.

Pro cestování vlakem do Jakuszyc a Szklarske Poręby nabízejí České dráhy cenově výhodný tarif Malý pohraniční styk (více informací zde).

Titulní ilustrační foto: © Lukas Gojda | Dreamstime.com

Související stránky

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 14
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store