Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Zajeďte si z Bad Schandau tramvají k vodopádu!

Zajeďte si z Bad Schandau tramvají k vodopádu!

Datum a čas konání:

  • Bad Schandau, od 1. 1. 2018 0:00 do 1. 1. 2028 0:00

K nejromantičtějším zážitkům, které si můžete dopřát v Saském Švýcarsku, patří projížďka tramvají Kirnitzschtalbahn údolím říčky Křinice. Osmikilometrová trať vede z lázeňského parku města Bad Schandau k Lichtenhainskému vodopádu.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Bad Schandau

Údolím říčky Křinice jezdí tramvaje už od roku 1898. Kirnitzschtalbahn přečkala druhou světovou válku i povodně z roku 2010, kdy rozvodněná řeka Křinice poškodila značnou část vozového parku i tratě. Po opravách, které trvaly více než dva roky, byl provoz na celé trati opět obnoven 14. prosince 2012. Kirnitzschtalbahn je jedinou tramvají v Německu, která projíždí národním parkem. Po celý rok se můžete svézt mezi Lázeňským parkem v Bad Schandau a zastávkou u vodopádu Lichtenhainer Wasserfall. Provoz Kirnitzschtalbahn je ekologický, ze 30 procent pokrývá spotřebu energie výroba z vlastní solární elektrárny umístěné na střeše vozovny.

Na trase tramvaje je devět zastávek a takřka každá je dobrý výchozím místem pro pěší túry. Od zastávky Kurpark (Lázeňský park) se můžete vydat na procházku lázeňským parkem k historickému výtahu, který vás vyveze na výšinu Ostrauer Scheibe. U zastávky Botanischer Garten (Botanická zahrada) začíná naučná stezka Flössersteig (Vorařova stezka). Z jejích informačních tabulí se dozvíte zajímavosti o práci vorařů a o fauně a floře Křinického údolí. Pokud vystoupíte na zastávce Ostrauer Mühle, můžete se napojit na Malířskou stezku (její 4. etapu) nebo na Starou stezku lamačů kamene (Alter Steinbrecherweg). Na výslap ke skalám Affensteine, Schrammsteine a Hohe Liebe se lze vydat od zastávky Nasser Grund a ze zastávky Beuthenfall si můžete udělat procházku údolím Friedrichsgrund. Na konečné zastávce Lichtenhainer Wasserfall se pak můžete bavit padající vodou tekoucí z vodní nádrže vybudované už v roce 1830. Pak se vypravte třeba na Kuhstall (Kravín) a vychutnejte si nádherný výhled na část Saského Švýcarska.

Zajímavostí na trase je tzv. předávání žezla. Aby protijedoucí soupravy do sebe na jednokolejných úsecích nenarazily, předávají si řidiči tramvají při křižování signální žezla. Až po jejich předání mohou pokračovat dál.

Ve vybrané dny roku jezdí po Kirnitzschtalbahn historické vozy s dřevěnými lavicemi. Jako průvodčí a řidiči v nich slouží členové sdružení Přátelé železnice – Dopravní muzeum Drážďany (Freunde des Eisenbahnwesens – Verkehrsmuseum Dresden, e. V.). Nostalgické jízdy na Kirnitzschtalbahn se konají v dubnu při zážitkových dnech drah Bahnerlebnistage v Saském Švýcarsku, 1. května, na svatodušní svátky, poslední víkend v červenci v rámci slavností Kirnitzschtalfest a na státní svátek 3. října.

Tramvaj Kirnitzschtalbahn je v provozu po celý rok. V letní sezoně jezdí tři soupravy po 30minutových intervalech, v zimě jezdí tramvaje po 70 minutách. Jízdenky zakoupíte přímo u průvodčího, kterého poznáte podle charakteristické brašny. A kolik zaplatíte?

  • základní jízdné obyčejná jízda: dospělí 5 eur/děti (6 až 14 let) 2,50 eura,
  • celodenní jízdenka (od označení do konce provozu) 8 euro/4 eura,
  • celodenní jízdenka pro rodiny (2 dospělí a až 4 děti) 20 eur.

Foto: archiv OVPS

PDF ke stažení

Související stránky

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 9
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store