Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Betlémskou cestou po Třešti

Betlémskou cestou po Třešti

Datum a čas konání:

  • Třešť, od 26. 12. 2018 0:00 do 2. 2. 2019 0:00

Přijeďte mezi 26. prosincem a 2. únorem do Třeště a nechte se okouzlit více než dvousetletou tradicí stavění betlémů v místních rodinách. Na tzv. Betlémské cestě uvidíte na dvacet malebných jesliček.

Naplánovat cestu vlakem

:

Rok co rok od 26. prosince do 2. února umožňují některé rodiny v Třešti, aby si zájemci prohlédli jejich rodinný poklad – betlém – přímo u nich doma. Třešťské betlémy udivují nejen počtem figurek, ale i celkovou instalací. Na úpravu kaskádovité krajiny jesliček se používají zpravidla přírodní materiály (mechy, pařezy apod.) a na vrchol je pak umístěn tzv. lončoft – namalované pozadí betléma.

Betlémářství má v Třešti přes 200 let dlouhou tradici, betlémy se tu předávají z generace na generaci a neustále se doplňují. Zpočátku se tvořily z papíru, od druhé poloviny 19. století se vyrábějí hlavně ze dřeva. Trasa Betlémské cesty se každý rok mění. Aktuální mapku najdete v příloze ke stažení (formát pdf).

Zatímco domácí betlémy jsou v Třešti zpřístupněny jen po uvedenou dobu, betlémy vystavené v Schumpeterově domě si můžete prohlédnout po celý rok. V domě, kde prožil dětství J. A. Schumpeter, slavný ekonom a tvůrce tzv. japonského hospodářského zázraku, sídlí třešťská pobočka Muzea Vysočiny a jedna z jejích stálých výstav se věnuje tradici lidového betlémářství. V Schumpeterově době najdete i stálou expozice spolku přátel betlémů. Mezi opečovávané exponáty patří 150 let starý papírový betlém nebo dřevěné jesličky s pohyblivým mlýnem a vodní pilou.

Velkou část expozice zaujímá betlém s téměř 700 figurkami od rozličných řezbářů. Ten je každoročně doplňovaný o nové postavičky vyřezané na Dřevořezání – na setkání řezbářů, které se v Třešti koná vždy začátkem července. V roce 2010 tak přibyla do betléma i dřevěná figurka Pana Tau, pohádkového hrdiny představovaného dalším slavným třešťským rodákem, hercem Otto Šimánkem. 

Betlémy se dříve stavěly výhradně v kostelech. Do domácího prostředí se dostaly až po josefínských reformách na konci 18. století, kdy se rušily mnohé církevní instituce. Nejstarší památkou v Třešti je kostel sv. Martina, který byl založen už ve 13. století. Za návštěvu určitě stojí. Zaujmou hlavně gotické a renesanční náhrobky a kamenná kazatelna. Tam ale jesličky nehledejte. Ze třešťských svatyň je zahrnut do Betlémské cesty kostel sv. Kateřiny Sienské, kde si můžete prohlédnout unikátní řezbářský betlém.  

I když je Třešť známa především jako město betlémů, někteří výletníci přijíždějí i z jiného důvodu. Třešť se stala vyhledávanou u obdivovatelů Franze Kafky. Jeden z nejvýznamnějších prozaiků 20. století pobýval v Třešti v letech 1900 až 1907. Trávil tu prázdniny u svého strýce Siegfrieda Löwyho, místního lékaře. Strýcova doktorská praxe inspirovala Franze Kafku k napsání povídky Venkovský lékař.

O životě pražského, německy píšícího, spisovatele a jeho vztahu k Třešti se více dozvíte z expozice, kterou najdete v prvním patře bývalé židovské synagogy. V přízemí unikátní synagogy, která má jako jediná v Česku arkádové podloubí, si můžete prohlédnout výstavu Zaváté stopy mapující historii kdysi početné židovské obce v Třešti.

V květnu 1942 bylo 107 Židů z Třeště a okolí odvlečeno do Terezína a pak do vyhlazovacích táborů. Nikdo z nich se už do Třeště nevrátil. Nesmyslně ztracené životy připomíná památník v přední části Vězeňského dvora za budovou třešťské radnice.

V jeho zadní části stojí plastika Oběti revoluce, která upomíná na jinou tragickou událost – na popravu 33 třešťských občanů těsně před koncem druhé světové války. V domnění, že Němci už kapitulovali, převzali Češi v Třešti 5. května 1945 vládu nad městem, zatýkali německé vojáky a kolaboranty. Do města ale vtrhla německá armáda, opět převzala moc a české povstalce popravila. S vytipováním lidí, kteří měli být za odboj zabiti, Němcům vydatně pomáhala mladá dívka Herta Kašparová, která si tím vyřizovala své osobní účty. Po válce za to byla oběšena.

Město se návštěvníkům může pochlubit ještě jedním zajímavým unikátem – největšími slunečními hodinami ve střední Evropě. Najdete je na zrekonstruovaném náměstí T. G. Masaryka. Kromě nich mají na rynku evokovat tok neúprosně plynoucího času také čtyři fontánky symbolizující roční období. Ani zeleň nebyla na náměstí vysazena náhodně. Čtyři červené javory na levé straně náměstí mají nést symboliku čtyř fází života (zrození, mládí, stáří a smrt) a čtyři javory na pravé straně pak zastupují živly života – oheň, vodu, vzduch a zemi.

Foto: archiv města Třešť

PDF ke stažení

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 6
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store