Úvod / Infoservis / Aktuality

Jízdní řád 2017

Novinky v novém vlakovém jízdním řádu pro rok 2017...

České dráhy v novém jízdním řádu vypraví denně v průměru 7 016 vlaků, o více než sto vlaků více než v letošním roce. Veškeré spoje mají v plánu ujet přes 124 milionů vlkm, což je přibližně o 2,5 milionu vlkm více než v současném jízdním řádu. Stoupá také komfort vlaků, když České dráhy vypraví denně v průměru 229 komfortních vlaků vyšší kvality od spojů SuperCity pendolino a railjet po rychlíky vyšší kvality s komfortními vozy. Je to denně v průměru o 45 vlaků (nárůst o 24 %) více než v jízdním řádu 2016.

Hlavní novinky v mezistátním jízdní řádu 

Výrazné zrychlení (téměř o 1 hodinu na 4 hod. 5 minut) a podstatný nárůst spojů (z 5 na 8 vlaků denně) u spojů Praha - Linec - Praha, díky tomu dochází také k výraznému zrychlení cesto do západního a jižního Rakouska, např. Praha - Salcburk přibližně o půl hodiny na 5 hod. 46 minut a Praha - Innsbruck o 24 minut na 7 hod. 42 minut.

Je obnoveno spojení České republiky se středním Slovenskem vlaky Bohumín - Ostrava - Banská Bystrica / Zvolen, na Ostravsku budou přípoje z / do Brna a Prahy, doba jízdy z Prahy do Banské Bystrice tak bude cca 7 hodin.

Je rozšířena nabídka přímých lůžkových vozů, z Prahy do Curychu pojede nově přímý lůžkový vůz přes Linec místo v Německu zrušeného nočního vlaku, přímé lůžkové vozy pojedou také v relacích Cheb - Plzeň - Košice nebo Brno - Košice - Prešov.

Je zavedeno nové denní expresní sezónní spojení Prahy a Krakova.

Hlavní novinky ve vnitrostátním jízdní řádu

Dochází k podstatnému zrychlení a rozšíření dopravy mezi Prahou, Táborem, a Českými Budějovicemi díky novým expresům, jeden pár vaků bude pokračovat až do / z Českého Krumlova, další jsou součástí spojení Praha - Linec, doba jízdy mezi Prahou a jihočeskou metropolí se zkrátí na cca 2 hodiny (u vybraných spojů až na 1 hod. 58 minut), počet expresních vlaků bude v pracovní dny až 8 párů.

Dochází k integraci dvou ranních rychlíků Vsetín - Praha a posledních dvou večerních vlaků Praha - Vsetín do linky Ex 2, díky tomu se zkrátí cesta mezi Vsetínem a Prahou na okraji dne přibližně o půl hodiny a cestující budou využívat komfortní soupravy typu EuroCity, všechny vlaky této navíc zastaví například v Lipníku nad Bečvou.

Dochází k podstatnému zrychlení na rychlíkové lince R 18 Praha - Luhačovice. Cesta z Prahy do Starého města u Uh. H. se zkrátí přibližně o půl hodiny, mezi Prahou a Luhačovidemi přibližně o 20 minut. Do linky jsou integrovány také dosavadní vlaky IC/Ex do Zlína a Veselí nad Moravou.

Tarifní změny

Po dvou letech dojde k mírné úpravě obyčejného jízdného a jízdného, které je od obyčejného jízdného odvozeno. Zvýšení je u nejčastějších relací do 120 km o 1 Kč. U větších vzdáleností nepřesáhne 4 Kč. Nadále jsou v nabídce různé typy slev, nově budou rozšířeny o aplikaci IN Důchodce.

Prodej jízdenek za stávající ceny probíhá až do 10. prosince ve 2měsíčním předprodeji.

Vyhledávání spojení

Od 1. 11. 2016 je možné vyhledávat spojení na nový jízdní řád 2016/2017 na stránce www.cd.cz/spojeni. Traťové jízdní řády jsou umístěny zde.

Předprodej jízdenek na období od 11. prosince 2016

V současné době je předprodej jízdenek pro nový jízdní řád možný pouze na pokladních přepážkách. Předprodej v eShop ČD, na moblním webu a v aplikaci Můj vlak se připravuje.

České dráhy také spouští v pokladnách ČD předprodej rezervací počínaje dnem 7. 11. 2016. Od tohoto data bude možné zakupovat rezervace, lůžkové a lehátkové příplatky na vlaky, které jsou spravovány rezervačním systémem Českých drah. 

Slovenský partner ZSSK zahajujil předprodej rezervací od 1. 11. 2016, a to včetně autovlaků do ČR. 

Předprodej rezervací pro přechodové období ve dnech 11. 12. a 12. 12. 2016 zůstává ze strany ČD pro mnohé vnitrostátní spoje nadále uzavřen. Důvodem je finalizace změn v řazení souprav v souvislosti s přechodem na nový jízdní řád. Některé mezinárodní vlaky a vlaky kategorie SC budou rezervovatelné již v tomto přechodovém období. 

Spuštění předprodeje pro termíny od 11. 12. 2016 v eShop ČD plánujeme v první polovině listopadu a budeme vás o něm přesněji informovat na základě postupného zpracovávání nových dat pro GVD 2016/2017. 

Nabídka Včasných jízdenek Evropa nebo některých typů služeb bude během prvních 14 listopadových dní doplňována a spouštěna průběžně podle došlých dat od zahraničních partnerů, může tedy docházet k její dočasné nedostupnosti anebo k opožděnému spuštění předprodeje. 

 


Další informace o JŘ 2017

Novinky v mezistátní dopravě

Novinky ve vnitrostátní dopravě

Další informace budou postupně přidávány.

Aktualizace: 09.11.2016

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store